نوشته در ۱۱:۲۰ ق.ظ - بر ۳۱/۰۵/۸۷ درباره ما

ما که هستیم؟

گسترش رسانه‌های خُرد از جمله وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی به عنوان مردمی‌ترین نهادهای اطلاع رسانی در فضای مجازی، باعث شده است تا این حوزه به دنیایی نوین با ویژگی‌هایی خاص و قابل توجه تبدیل شود. از این‌رو نیاز به اطلاع‌رسانی پیرامون این رسانه نوین و آشنایی کاربر با حقوق و وظایف خود، به نظر لازم می‌رسد.

علاوه بر این، به موازات گسترش این طیف رسانه‌ها، ایجاد یک صنف خاص با عنوان فعالان وبلاگ‌نویس یا فعالان شبکه‌های اجتماعی، و نیاز به اطلاع‌رسانی پیرامون آنان، اهمیت دوچندان یک پایگاه اطلاع‌رسانی درباره این حوزه را دوچندان می‌کرد.

پایگاه خبری-تحلیلی «وبلاگ نیوز» هم با همین ایده و هدف، در آبان‌ماه 1387 فعالیت خود را در فضای مجازی آغاز کرد.

نقطه‌ای که «وبلاگ نیوز» برای رسیدن به آن متصور است، آگاهی کاربران فعال اینترنتی در حوزه‌های وبلاگستان و شبکه‌‎های اجتماعی از حقوق و وظایف خود، هویت‌بخشی به کاربران فضای مجازی و فرهنگ‌سازی پیرامون این موضوع و رشد و بالنده نمودن گروه‌های فعال در اقصی نقاط کشور جمهوری اسلامی ایران است.

حوزه فعالیت این سایت خبری به صورت تخصصی «رسانه‌های اجتماعی» و به‌صورت خاص، وبلاگستان و شبکه‌های اجتماعی و مسائل پیرامونی آن تعریف شده است.

اکثریت مخاطبان «وبلاگ نیوز» را کاربران اینترنت و به‌خصوص فعالان فضای مجازی تشکیل می‌دهند که به نظر می‌رسد با توجه به آمارهای رسمی، بیش‌تر مخاطبان نوجوانان و جوانان باشند.

مرامنامه ما

* «وبلاگ نیوز» به قوانین مصوب نظام جمهوری اسلامی ایران معتقد و پایبند است. گرچه در تمام حالات و با لحاظ حفظ امنیت ملی، حق نقد را نسبت به تمامی قوانین مصوب برای خود محفوظ می‌داند.

* «وبلاگ نیوز» یک پایگاه خبری-تحلیلی مستقل است که تحت نظارت هیچ سازمان، نهاد یا ارگان دولتی، نیمه دولتی و یا غیر دولتی کار نمی‌کند.

* منابع مالی «وبلاگ نیوز» از طریق ارائه خدمات خبری، تبلیغاتی، مشاوره‌ای، اجرایی و آموزشی تأمین می‌شود. هم‌چنین «وبلاگ نیوز» با لحاظ حفظ استقلال خبری، از کمک‌های مالی موردی نهادها یا ارگان‌های دولتی و نیمه دولتی استقبال می‌کند.

* «وبلاگ نیوز» معتقد است میزان تأثیرگذاری یک کاربر اینترنتی فعال در فضای مجازی در یک شهرستان دور افتاده به میزان یک کاربر اینترنتی فعال در یک کلان‌شهر است. از این‌رو باید برای تمامی قشرهای فعال در این حوزه برنامه ریزی کرد و از پتانسیل خبرنگاران استانی بهره گرفت.

* «وبلاگ نیوز» تلاش می‌کند تا در جهت شفاف‌سازی فعالیت‌های دولتی و شبه دولتی صورت گرفته در فضای مجازی گام بردارد و اقدامات صورت گرفته توسط تشکل‌های فعال در این حوزه را به‌صورت منصفانه به چالش بکشاند.

* «وبلاگ نیوز» تلاش می‌کند تا حد امکان دسترسی به آرشیو اخبار خود را برای کاربران تسهیل کند.

* شیوه توزیع پیام «وبلاگ نیوز» به انتخاب کاربر است و این سایت خبری تلاش می‌کند با لحاظ محدودیت‌ها، پیام‌های خود را در انواع ایمیلی، پیامکی و شبکه‌های اجتماعی توزیع کند تا مخاطبان بتوانند در محل‌های فعالیت خود پیام را دریافت کنند. در این فرآیند، «وبلاگ نیوز» از ارسال هرزنامه و پیام‌های تبلیغاتی به‌صورت جدی پرهیز می‌کند.

سرویس‌های ما

الف) تشکل‌ها و نهادها: در این سرویس اخبار و گزارش‌ها پیرامون فعالیت‌ها و مواضع تشکل‌ها و مجامع حقیقی و مجازی وبلاگ‌نویسان پوشش داده می‌شود. تشکل‌ها به مجموعه‌هایی اطلاق می‌شود که جمعی از فعالان مجازی را تجمیع کرده و به صورت گروهی به فعالیت حقیقی یا مجازی تخصصی یا غیر تخصصی می‌پردازند.

ب) حرکت‌ها و جنبش‌ها: به جنبش‌ها و موج‌های وبلاگ‌نویسان در این سرویس توجه می‌شود. از دیدگاه «وبلاگ نیوز» یک جنبش وبلاگی اقدامی جمعی است که حداقل 25 وبلاگ‌نویس درباره یک موضوع سیاسی، فرهنگی، اجتماعی یا اقتصادی به انتشار یک یا چند محتوا بپردازند. انتشار بیانیه مشترک توسط وبلاگ‌نویسان، بازی‌های وبلاگی، اقدامات جمعی وبلاگ‌نویسان و حرکت‌های موردی وبلاگ‌نویسان به صورت خودجوش در فضای حقیقی در این حوزه می‌گنجد.

پ) در وبلاگ‌ها: پوشش اتفاقات رخ داده برای وبلاگ‌نویسان شناخته شده یا چهره‌های معروفی که در فضای مجازی فعال هستند، معرفی اقدامات بدیع و جالب وبلاگ‌نویسان، گفت‌وگو با وبلاگ‌نویسان شاخص و چهره، انتشار مکتوب مطالب یک وبلاگ و بررسی و تحلیل مواضع اتخاذ شده در وبلاگ‌ها نسبت به یک موضوع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی در حوزه فعالیت این سرویس می‌گنجد.

ت) رسانه وبلاگ: مواضع مسئولین، سیاسیون و چهره‌های کشوری و لشگری نسبت به فضای مجازی، وقایع علمی و رسانه‌ای درباره پدیده‌ای به نام وبلاگ و فعالیت درباره وجهه رسانه بودن وبلاگ‌ها در حوزه فعالیتی این سرویس می‌گنجد.

ث) سرویس‌دهنده‌ها: بررسی و رصد وقایع پیش‌آمده برای سرویس‌دهنده‌های وبلاگ و سایت‌های ارائه خدمات وبلاگ‌نویسان (اعم از سایت‌های ارائه قالب، ابزار و نرم افزار) مانند به‌روز رسانی، مسدود شدن، اختلال‌های فنی و این دست موارد جزو حوزه پوششی این سرویس قرار می‌گیرد.

ج) شبکه‌های اجتماعی: پوشش وقایع رخ داده برای شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی و ارائه آخرین اخبار پیرامون آن‌ها و پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده در این زمینه، در این سرویس می‌گنجد.

چ) مسابقات: در این سرویس اخبار مسابقات وبلاگ‌نویسی گنجانده می‌شود. این مسابقات شامل جشنواره‌ها، سوگواره‌ها و رقابت‌هایی از این دست خواهد بود. «وبلاگ نیوز» از مسابقاتی پشتیبانی می‌کند که برای مشارکت علاقه‌مندان به شرکت، راهکاری مجازی درنظر گرفته باشد و از قواعد منطقی در فضای مجازی پیروی کند. «وبلاگ نیوز» از پوشش مسابقاتی که برای اطلاع رسانی پیرامون رقابت خود هیچ پایگاه مجازی (اعم از سایت و وبلاگ) ایجاد نکرده باشند معذور است.

ح) همایش‌ها: پوشش اخبار نشست‌ها و همایش‌های تخصصی و غیر تخصصی وبلاگ‌نویسان پیرامون موضوعات مختلف در حوزه پوششی این سرویس می‌گنجد. هم‌چنین پوشش خبری اردوهای برگزار شده برای وبلاگ‌نویسان و برنامه‌های حضوری خارج از چارچوب تشکل‌های وبلاگی و حرکت‌های وبلاگی، به عهده این سرویس است.

نهادهای ما

مدیر مسئول: حسن میثمی

گروه مشاوران: محمد آرمند، سیدعلی پورطباطبایی، محمدصالح مفتاح، کمیل خجسته، حمیدرضا غلامزاده

سردبیر: حسن میثمی

دبیر تحریریه: حسن قاسم‌زاده

دبیر سرویس «جشنواره‌ها و مسابقات»: زهرا باقری

دبیر سرویس «تشکل‌ها»: حمیدرضا علیپور

دبیر سرویس «حرکت‌ها و جنبش‌ها»: محمد صالحی

دبیر سرویس «در وبلاگ‌ها»: زهرا باقری

دبیر سرویس «رسانه وبلاگ»: مطهره آخوندی

دبیر سرویس «سرویس‌دهنده‌ها»: محمد صالحی

دبیر سرویس «شبکه‌های اجتماعی»: مطهره آخوندی

دبیر سرویس «همایش‌ها»: حمیدرضا علیپور

مدیر فنی: محمد ترابی

امور اداری: زهرا باقری

امور چندرسانه‌ای: هادی فکری

آخرین به‌روز رسانی 26 فروردین 1392