ایجاد شبکه ملی اطلاعات و بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی
ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه/
ایجاد شبکه ملی اطلاعات و بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی

رهبر معظم انقلاب «ایجاد شبکه ملی اطلاعات» و «بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی» را در قالب سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه به رئیس جمهوری ابلاغ کردند.

به گزارش «وبلاگ نیوز» و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه‌ای به دکتر روحانی رئیس جمهوری، سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه را ابلاغ کردند.

این سیاست‌های کلی بر پایه محورهای سه‌گانه «اقتصاد مقاومتی»، «پیشتازی در عرصه علم و فناوری» و «تعالی و مقاوم‌سازی فرهنگی» و با در نظر گرفتن واقعیت های موجود در صحنه داخلی و خارجی تنظیم شده است تا با تحقق اهداف برنامه ششم، به ارائه الگوی برآمده از تفکر اسلامی در زمینه پیشرفت که به کلّی مستقل از نظام سرمایه‌داری جهانی است، کمک کند.

سیاست های کلی برنامه ششم توسعه دارای ۸۰ بند و شامل سرفصل های امور: «اقتصادی»، «فناوری اطلاعات و ارتباطات»، «اجتماعی»، «دفاعی و امنیتی»، «سیاست خارجی»، «حقوقی و قضایی»، «فرهنگی» و «علم، فناوری و نوآوری» است.

ایجاد شبکه ملی اطلاعات، بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی و حضور مؤثر در تعاملات بین المللی فضای مجازی از جمله مهم‌ترین محورهای این برنامه در زمینه فناوری اطلاعات است.

محورهای ذکر شده در زمینه «فناوری اطلاعات و ارتباطات» به شرح زیر است:

* کسب جایگاه برتر منطقه در توسعه دولت الکترونیک در بستر شبکه ملی اطلاعات.

* توسعه محتوی در فضای مجازی براساس نقشه مهندسی فرهنگی کشور تا حداقل پنج برابر وضعیت کنونی و بومی‌سازی شبکه‌های اجتماعی.

* ایجاد، تکمیل و توسعه شبکه ملی اطلاعات و تأمین امنیت آن، تسلط بر دروازه‌های ورودی و خروجی فضای مجازی و پالایش هوشمند آن و ساماندهی، احراز هویت و تحول در شاخص ترافیکی شبکه به طوری که ۵۰ درصد آن داخلی باشد.

* بهره‌گیری از موقعیت ممتاز کشور با هدف تبدیل ایران به مرکز تبادلات پستی و ترافیکی ارتباطات و اطلاعات منطقه و گسترش حضور در بازارهای بین‌المللی.

* حضور مؤثر و هدفمند در تعاملات بین‌المللی فضای مجازی.

* افزایش سهم سرمایه‌گذاری زیرساختی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تا رسیدن به سطح کشورهای برتر منطقه.

انتهای پیام/.

مخالفمموافقم (+2 نظر شما, 2 نظر)
Loading...

(۲) ارســـال نـظــر
  1. ناشناس می‌گه:

    فدای درایتحضرت آقا

  2. احمد می‌گه:

    پدر ایران نوین، لبیک