خودکنترلی، مهم ترین راه مصونیت از آسیب‌های فضای مجازی
مجید ابهری؛ استاد دانشگاه
خودکنترلی، مهم ترین راه مصونیت از آسیب‌های فضای مجازی

دکتر مجید ابهری، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری در گفت وگو با «زندگی سلام» درباره تقوا در دنیای مجازی می گوید.

به گزارش «وبلاگ‌نیوز» و به نقل از میزان، دکتر مجید ابهری، آسیب شناس و متخصص علوم رفتاری در گفت وگو با «زندگی سلام» درباره تقوا در دنیای مجازی می گوید:

چرا ما آدم‌ها در دنیای حقیقی به یک نحو رفتار می‌کنیم و در دنیای مجــازی، به نحوی دیگر؟ ریشه رفتارهای متناقض ما آدم‌ها در فضای حقیقی و مجازی چیست؟
از نگاه رفتارشناسی، تناقض و دوگانگی در رفتار، سه دلیل اساسی دارد. اختلالات ژنتیکی و مشکلات رفتاری، ضعف تربیت خانوادگی و کمرنگ بودن آموزش مهارت‌های ارتباطی و تضاد در رفتارهای دوروبری‌ها در آشکار و نهان. این دلایل باعث می‌شود فرد، دچار دوگانگی رفتار شود و به‌محض به دست آوردنِ فرصتی، جوهر و ذات واقعی‌اش را نشان دهد. غیرازاین سه دلیل، یک نکته دیگر هم وجود دارد و آن اجازه داده نشدن به نوجوانان و جوانان برای ابراز وجود است. زمانی که به کسی، اجازه اظهار وجود و بیان خواسته‌هایش داده نمی‌شود، مدام به دنبال فرصتی است تا امیال نهفته و احساسات سرکوب‌شده‌اش را مثل آتش‌فشان، بیرون بریزد. در دنیای امروز، فضای سایبر، فرصت مناسبی برای این‌گونه افراد است.

چرا در دنیای حقیقی به یک سری عقاید مثل صداقت، خانواده مداری، دوری از خط قرمزهای ارتباط با نامحرم و… پایبندیم ولی در فضای مجازی، همان اعتقادات را به‌راحتی زیر پا می‌گذاریم؟
رفتارهای دوگانه و عبور از خط قرمزها در فضای مجــازی معمولاً به دو شکل است. یکی آدم‌هایی که خود را با هویت و اسامی و جنسیت جعلی معرفی می‌کنند و ریشه این رفتار، اختلالات شخصیتی و تمایلات جنسی است و چون اطمینان دارند کسی آن‌ها را نمی‌شناسد و بهشان دسترسی ندارد، از هیچ مزاحمت، دروغ و توهین و ارتباط خارج از چارچوب ابا ندارند. دوم، آن‌ها که با هویت و اسم و جنسیت و حتی تصویر واقعی‌شان فعالیت می‌کنند اما ازآنجاکه در دنیای حقیقی، به دلایلی مثل موقعیت کاری، خانوادگی و اجتماعی، توان و امکان و اعتمادبه‌نفس جلب‌توجه و محبت یا چشیدن تجربه‌های به‌ظاهر هیجان‌انگیز مثل ارتباط صمیمانه و موازی با جنس مخالف را ندارند، در جامعه مجازی و با این توجیه که چون ارتباط چهره به چهره و تماس فیزیکی وجود ندارد، پس ایرادی ندارد، واقعیت درونشان را به نمایش می‌گذارند و اعتقاداتشان را به دست فراموشی می‌سپارند.

چطور می‌توان این تناقض و دوگانگی و آسیب‌های ناشی از آن را کنترل کرد؟
یکی از مهم‌ترین راه‌ها این است که خانواده‌ها، به‌جای این‌که با تلفن همراهشان مشغول باشند، برای کودک و نوجوانشان وقتِ کافی بگذارند و فرصت لازم را برای ابراز وجود و شکوفایی به آن‌ها بدهند. درعین‌حال، آموزش‌وپرورش هم با طرح نقاط ضعف شخصیت کودکان و نوجوانان کشور، این کمبودها را پیش از این‌که در فضای مجازی سرباز کند، درمان کند. امسال از میان حدود بیست میلیون نوجوان ایرانی، یک‌میلیون و سیصد هزار نوجوان امتحان نهایی داشتند که معدل ۸۰ درصدشان، دوازده و کمتر از آن شده است. این‌ها همه نشان‌دهنده خلأهای شخصیتی نوجوان ایرانی و سرگرمی بیش‌ازحدش با امکانات فضای مجازی است. برای بزرگ‌سالان هم مهم‌ترین روش، خودکنترلی و تقواست. این‌که با جدیت، میزان و چگونگی استفاده از امکانات این فضا را مدیریت کنیم.

انتهای پیام/.

مخالفمموافقم (هنوز نظری داده نشده است! شما نخستین باشید!)
Loading...

متاسفم، امکان ارسال ديدگاه وجود نداره!